Jest to zespół składający się z przedstawicieli służb i instytucji pracujących na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.
Członkami zespołu są przedstawiciele:
⦁ jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
⦁ gminnej komisji rozwiązywania problemów
alkoholowych,
⦁ Policji,
⦁ oświaty,
⦁ ochrony zdrowia,
⦁ przedstawiciele organizacji pozarządowych
działających na rzecz przeciwdziałania przemocy
w rodzinie.
W skład zespołu mogą też wchodzić przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej, kuratorzy sądowi i prokuratorzy.
Zespół powoływany jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na podstawie uchwały gminy. Obowiązek powołania zespołów interdyscyplinarnych w każdej gminie wynika ze znowelizowanej Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań przedstawicieli różnych instytucji oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą oraz rozpowszechnianie działań w stosunku do osób stosujących przemoc.
Celem powołania Zespołu Interdyscyplinarnego jest szybsze i skuteczniejsze podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa, wstrzymanie zjawiska przemocy w rodzinie a także planowanie i realizacja działań pomocowych w oparciu o diagnozę potrzeb (w tym realizacja procedury Niebieskiej Karty).
Podstawowym celem działania Zespołu Interdyscyplinarnego jest koordynacja działań w celu skutecznego rozwiązywania problemów określonych rodzin. Koordynacja ta łączy w sobie konieczność przepływu informacji między instytucjami mogącymi zapewnić pomoc, wypracowanie modelu pomocy dostosowanej do problemów danej rodziny oraz najbardziej efektywne, realne udzielanie pomocy.
W dniu 14 września 2023 r. Zarządzeniem Nr 0050.56.2023 Burmistrza Gminy Włoszczowa powołano Zespół Interdyscyplinarny Gminy Włoszczowa
W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą:
-
przedstawiciele jednostki organizacyjnej pomocy społecznej: Renata Literacka, Agnieszka Bomba, Katarzyna Cholerzyńska
-
przedstawiciel Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: Monika Starczewska
-
przedstawiciel Policji: asp. szt. Piotr Fatyga
-
przedstawiciel oświaty: Elżbieta Piech
-
przedstawiciel ochrony zdrowia: Justyna Studzińska
-
przedstawiciele organizacji pozarządowych: Anna Wojtczyk
-
kurator sądowy: Ewa Fatyga
Funkcję Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Włoszczowa pełni Renata Literacka, funkcję zastępcy Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego pełni Agnieszka Bomba.
Siedziba Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Włoszczowa mieści się w Ośrodku Pomocy Społecznej we Włoszczowie ul. Partyzantów 14, tel.: 41 39 43 261, e-mail: rliteracka.zi@ops-wloszczowa.pl
O przemocy domowej możemy mówić zawsze wtedy, gdy ktoś bliski działając umyślnie
i wykorzystując przy tym swoją przewagę (np. siły), narusza Twoje prawa i dobra osobiste,
a także powoduje, że cierpisz i ponosisz jakieś szkody. Pamiętaj!, przemoc domowa to nie tylko bicie
i siniaki! Oprócz fizycznego znęcania się zalicza się do niej także przemoc psychiczną, seksualną czy ekonomiczną (kontrolę finansów i życia zawodowego). Ponadto zazwyczaj występują one łącznie, np.
w rodzinie, w której ma miejsce przemoc fizyczna, pojawia się i psychiczna.
Poprzez przemoc domową należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
-
narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
-
naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
-
powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
-
ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
-
istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej;
Przemoc może dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, które są wobec niej bezbronne. Może dotykać kobiet i mężczyzn w różnym wieku, osób zdrowych i chorych o różnym statusie społecznym
i ekonomicznym.
Przemoc jest zjawiskiem egalitarnym – może zdarzyć się w życiu każdego człowieka.
Najczęstsze formy przemocy domowej:
-
Przemoc fizyczna: bicie, szarpanie, kopanie, duszenie, popychanie, obezwładnianie i inne.
-
Przemoc psychiczna: izolowanie, wyzywanie, ośmieszanie, grożenie, krytykowanie, poniżanie i inne.
-
Przemoc seksualna: zmuszanie do obcowania płciowego, innych czynności seksualnych i inne.
-
Przemoc ekonomiczna: niełożenie na utrzymanie osób, wobec których istnieje taki obowiązek, niezaspokajanie potrzeb materialnych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie i inne.
-
Przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej: wyzywanie, straszenie, poniżanie osoby w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie jej zdjęcia lub rejestrowanie filmów bez jej zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które ją obrażają lub ośmieszają i inne.
-
Inny rodzaj zachowań: zaniedbanie, niezaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i innych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków i inne.
Co to jest Niebieska Karta i jak to działa ?
Jest to procedura, której celem jest zatrzymanie przemocy. Początkiem procedury jest założenie „Niebieskiej Karty A”. Można to zrobić podczas interwencji policji w domu – policja może taką kartę założyć podczas zdarzenia. Można też udać się osobiście na posterunek i tam policja również może założyć Niebieską Kartę. Oprócz policji w przypadku podejrzenia stosowania przemocy Niebieską Kartę wypełniają również osoby będące przedstawicielami takich podmiotów jak
-
jednostki organizacyjne pomocy społecznej;
-
placówki oświatowe;
-
placówki ochrony zdrowia;
-
gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych;
-
Żandarmeria Wojskowa ;
Przy założeniu „Niebieskiej Karty A” osoba pokrzywdzona otrzymuje formularz o nazwie „Niebieska Karta B” z informacjami gdzie dodatkowo może otrzymać pomoc.
Po założeniu „Niebieskiej Karty A” przez służby, karta jest przekazywana do Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Włoszczowa. Po zapoznaniu się z kartą Zespół, wyznacza grupę diagnostyczno pomocową i ustala wstępny plan pomocy. Grupa diagnostyczno pomocowa składa się ze specjalistów zajmujących się działaniem w obszarze przeciwdziałania przemocy. To Grupa diagnostyczno pomocowa spotyka się zarówno z osobą doznającą przemocy i osobą stosującą przemoc,
Po przeprowadzeniu rozmów z osobami, których dotyczy Niebieska Karta realizowany jest plan pomocy. W planie pomocy może znaleźć się np. monitoring sytuacji rodzinnej przez dzielnicowego i pracownika socjalnego, pomoc psychologiczna, pomoc prawna, pomoc materialna.
Niezależnie od prowadzonej procedury Niebieskiej Karty jeżeli czujesz się zagrożona/y lub istnieje zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa warto wezwać policję.
PAMIĘTAJ:
-
MASZ PRAWO DO SZACUNKU I GODNEGO TRAKTOWANIA
-
MASZ PRAWO DO WŁASNEGO ZDANIA
-
MASZ PRAWO DO NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ
-
MASZ PRAWO POPEŁNIAĆ BŁĘDY