Dzięki programowi „Zobacz lepszą przyszłość” udało się przebadać wzrok 49 dzieci z naszej gminy a 12 z nich otrzymało bezpłatne okulary korekcyjne !

Ośrodek Pomocy Społecznej we Włoszczowie w okresie od 12 lutego 2020r. do 31 stycznia 2021r. realizował program  „Zobacz Lepszą Przyszłość” .

Zgłosiliśmy naszą placówkę do programu. Uznaliśmy, że warto się zaangażować, tym bardziej, że projekt nie wymagał od nas wkładu finansowego. Liczyła się kolejność zgłoszeń, ważne też było wskazanie jak największej ilości podopiecznych kwalifikujących się do programu. Pracownicy socjalni szukali w swoich rejonach chętnych do udziału w badaniach. Udało się, zgłosiliśmy 76 dzieci i zostaliśmy zakwalifikowani- mówi Marta Grabiec Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej we Włoszczowie.

Organizatorami akcji była Fundacja Polki Mogą Wszystko, Fundacja Vision for Life oraz Grupa Essilor.  Celem Programu było przeprowadzenie bezpłatnych badań przesiewowych wzroku u dzieci i młodzieży w wieku 5-26 lat, znajdujących się w trudnej sytuacji. Osobom, które po badaniu okulistycznym stwierdzono wadę wzroku, zagwarantowano bezpłatne okulary korekcyjne.

Koordynatorem akcji z ramienia Ośrodka Pomocy Społecznej była psycholog Halina Stanowska. Program  realizowany był dzięki zaangażowaniu pracowników socjalnych i ich ścisłej współpracy z koordynatorem.

Początkowo przeprowadzenie badań przesiewowych wzroku miał zapewnić organizator akcji, ale w związku z trwającą sytuacją epidemiologiczną
w Polsce, spowodowaną rozprzestrzenianiem się korona wirusa, zaszły zmiany w regulaminie i uczestnicy musieli je wykonać we własnym zakresie, co było sporym utrudnieniem. Zorganizowanie skierowania do okulisty i zgłoszenie się na wizytę z dzieckiem niestety zniechęciło niektórych rodziców ale pomimo tego pracownicy nie zrezygnowali z osiągnięcia zamierzonego celu.

„Jesteśmy bardzo zadowolone  bo dzięki zaangażowaniu moich koleżanek i współpracy rodziców udało się nam przebadać 49 dzieci, a u 12 z nich stwierdzono wadę wzroku. Rodzice nie wiedzieli wcześniej, że ich dzieci muszą nosić okulary korekcyjne „– mówi Halina Stanowska psycholog OPS.

Po uzyskaniu recepty na okulary, każde dziecko wybierało sobie oprawki, które były wcześniej przesłane przez Organizatora do Ośrodku. Wyprodukowane okulary zostały dostarczone do Ośrodka Pomocy Społecznej we Włoszczowie, a następnie odebrane przez podopiecznych.

Realizacja Programu „Zobacz Lepszą Przyszłość” umożliwiła wykrycie  nieprawidłowości widzenia u 12 dzieci z naszej gminy. Otrzymane okulary, dodatkowo wyposażone
w powłokę antyrefleksyjną, zapewniającą ochronę oczu przed promieniowaniem pochodzącym z monitorów komputerowych nie tylko poprawią uczestnikom komfort widzenia, ale przede wszystkim będą korygować istniejącą wadę wzroku.

„Program Zobacz Lepszą Przyszłość ma znaczący wpływ na profilaktykę i promocję zdrowia. Nasi podopieczni  dostali szansę na lepszy start w przyszłość. Bardzo się cieszę, że mogliśmy uczestniczyć w tak wyjątkowej akcji. Gorąco zachęcam inne placówki do zgłaszania. To niepowtarzalna szansa na otrzymanie bezpłatnych okularów korekcyjnych”- mówi Marta Grabiec Dyrektor OPS.

Ośrodek Pomocy Społecznej we Włoszczowie dziękuje Pani Wiesławie Nowackiej – właścicielce Zakładu Optycznego we Włoszczowie za okazaną pomoc w realizacji Programu „Zobacz Lepszą Przyszłość”.